Yurtdışından Getirilen Telefonların Pasaport ile İMEİ Kaydı

Kaçak olarak ülkeye telefon sokulmasının önüne geçilmek için, ülkemizde başlatılan yeni uygulamaya göre, yurtdışından telefon getirirken, getirdiğiniz telefonun İMEİ numarası pasaportunuza işletiliyor. Pasaportunuza İMEİ kaydı yapmadan, başka telefonların İMEİ numaralarını yeni telefona ekleyerek hala bu konuda yasa dışı işlem yapılabiliyor. Fakat yapılan işlemin geçerliği olmuyor ve birkaç ay sonra sorun yaşayabiliyorsunuz. Satış, kayıp çalıntı durumlarında da herhangi bir işlem yapamıyorsunuz ve tespit edildiği takdirde yasa gereği cezai yaptırımlara maruz kalıyorsunuz.

Yasal yollardan yurtdışından getirdiğiniz cihazların ülkeye girişini yapabilmeniz için gerekli şartlar ise şöyle;

Öncelikle İMEİ Kaydı yapılacak olan pasaportun ülkeye giriş tarihi 30 günden eski olmaması gerekiyor. Yani son bir ay içerisinde giriş yapmış olmanız gerekiyor.

İMEİ Kaydını yaptıracağınız pasaportun üzerinde mutlaka mühür olması gerekiyor. Pasaportunuzun üzerinden mühürünüz yok ise, Emniyet Müdürlüğü’nden giriş tarihinizle ile ilgili belge alabilirsiniz. Bu belgede geçerli sayılıyor.

Pasaportunuz ile sadece 2 yılda bir, sadece bir cihaz girişi yaptırabiliyorsunuz. Fakat bir kez İMEİ numarası ile giriş yaptığınız cihazınız ile, sonrasın da dilediğiniz kadar, ülkeye giriş çıkış yapabiliyorsunuz. Her defasında pasaportunuza, telefonunuzun İMEİ numarasını kayıt yaptırmanıza gerek kalmıyor.

Pasaportunuza İMEİ numaranızı kayıt yaptırdıktan sonra, firmanın size verdiği belgeyi saklamalısınız. Belgenizi kaybederseniz, cihazınız ile ilgili bir sorun yaşadığınızda yasal işlem yaptıramıyorsunuz.

Firmalar 5 TL ile 10 TL arasında değişen ücretlerle bu işlemi yapıyor.

Kaydınızı yaptırabilmeniz için, yurtdışından getirdiğiniz telefonunuzun İMEİ numarası, getiren kişinin kimliği ve kimlik sahibinin pasaportunun orjinali yanınızda olmalıdır. Yasal belgeler yanınızda olmadan işlem yaptıramıyorsunuz.

Eğer kayıt işlemi yaptırdığınızda cihazınız kullanıma kapandıysa, en fazla 5 iş günü içerisinde kullanıma açılıyor. Kayıt esnasında kullanıma kapanmadıysa, sorunsuz olarak, telefonunuzu yasal olarak kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir