yabancı birisi cep telefonunu kayıt ettirebilir mi

Türkiye‘ye her yıl milyonlarca yabancı uyruklu kişi geliyor.Yaz tatillerinde ya da izinlerinde Türkiye’ye gelmeyi tercih edenler elbetteki telefonlarını da yanlarında getiriyorlar.

Ancak son çıkan yasa’ya göre Türkiye’ye giriş yapan bütün telefonların kayıt altına alınması gerekiyor.Peki yabancı uyruklu olanlar Türkiye’de telefonlarını kayıt yaptırabiliyorlar mı?Cevabı  yazımızın devamında yer alıyor.Bildiğiniz gibi Türkiye’ye giriş yapan telefonlar için önce vergi dairesine gidip 100 TL harç ödemek sonrasında da vergi dairesinden alınan makbuz ve evrakla herhangi bir GSM bayisine giderek kayıt yaptırmak gerekiyor.Ve kayıt işlemi telefon Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra 1 ay içinde kayıt yaptırılmak zorunda.Telefon sahibi kişinin pasaport fotokopisi,Telefonun İMEI numarası bilgileri ,kimlik bilgileri ve şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.Ancak Türk vatandaşlığına sahip olanlar pasaportları ile kayıt yaptırabilirken,yabancı ülke vatandaşları telefonlarını kesinlikle kaydettiremiyorlar.Birçok Türk vatandaşımız Türk vatandaşlıklarını korumalarına rağmen Türk pasaportu kullanmadıkları ya da Türk pasaportu ile oturma izizleri olmadığı için onlar da bu kaydı yaptıramıyorlar.

Kısaca özetlemek gerekirse,yabancı uyruklu olanlar ve Türk pasaportu bulunmayanlar telefonlarını Türkiye’de kesinlikle kayıt yaptıramıyorlar.

3 comments on “yabancı birisi cep telefonunu kayıt ettirebilir mi
 1. Beyto dedi ki:

  Evet Arkadaşlar yukarıda yazılı olan yazı yine yalan yanlış yazılmış.Şöyleki:
  Ben Alman Vatandaşıyım ve Türkiyede Telefonumu kaydettirdim.Nasılmı?

  -Yabancı olduğum için Valilikden İkametgah Belgesini aldım
  -Maliyeye Parayı ödedim
  -Turkcelle gittim ve açtırdım

  Herşeyi bilip bilmeden milletin aklını çelmeyin lütfen!

 2. nmni dedi ki:

  Öyleyse ben neden bugün gittim ve eşimin kaydını yaptıramadım söyler misiniz? Ne turkcell ne avea bayiileri kayıt yapmadılar ve şu şekilde belirttiler, maliyeye gerekli ücreti yatırıp e-devlet şifresi alıp kendiniz internetten yapacaksınız, peki ya yabancılar diye sordum !!! Şuan için yapamıyoruz, üzgünüz. Bu nasıl bir mantıksızlıktır, bu nasıl bir saçmalıktır, bu nasıl bir açıklıktır anlamış değilim, bu arada geçen yıl yine yaptırdım ve aynen sizin dediğiniz gibi yaptırdım bir sorun yoktu, oysa bu şuan değişmiş durumda yani eleştiri yapmışsınız yukarıdaki metne, milletin aklını çelmeyin diye ama sizinkisi cahil birisine konuşma izni verdiğinizde, bir anda kendisini herkesin efendisi, kendi kendinisini ise alim sanırmış. Yok arkadaşım yok, bu kural değişmiş, yabancılara yapmıyorlar kayıt falan her yeri dolaştım, tamamen saçmalıkkkkkkkkkkkk

 3. ömer fadıl usta dedi ki:

  Malesef hatanız var hocam , erasmus öğrenci değişimiyle gelen
  litvanyalı bir arkadaşımın kaydını daha geçenlerde yaptık
  öğrenci olanlardan sadece pasaport , hangi okulda öğrenci olduğu bilgisi
  maliyeye ve turkcelle olan ödeme dışında birşey gerekmiyor. Zaten şurada
  gerekli bilgiler mevcut :
  http://www.btk.gov.tr/tuketici/sss/sss.php?kategori=G
  Yabancı uyruklu kişilere ait cihazlar kayıt altına alınabilir mi?
  Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;
  *

  Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
  *

  Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
  *

  İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini
  pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.
  Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir