SMS ve Konuşma Paketleri

Akıllı telefonlar henüz hayatımızın bu denli parçası değilken, operatörlerin sunduğu binlerce SMS ve saatlerce konuşma imkanı veren farklı tarife ve paketleri önemliydi. Bu tarife bolluğunda bize en uygun olanı seçerken özellikle SMS ve konuşma kullanımına dikkat ederdik. Bugün ise paket ve tarife seçimi yaparken artık SMS den çok internet kullanımını önemsiyoruz.

Çünkü SMS’in yerini artık mobil mesajlaşma uygulamaları aldı. Anlık çoğumuz akıllı telefonumuza indirdiğimiz WhatsApp, Skype, Viber, Line, WeChat gibi sohbet uygulamalarının müdavimiyiz. Mobil data üzerinden rehberimizde olan veya olmayan kişilerle bedava görüşme ve mesajlaşma imkanı veren bu uygulamalar SMS’e göre daha zengin bir paylaşım deneyimi yaşatıyor, hem de çok daha ucuza… Mobil sohbet uygulamalarının akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla paralel gelişti. 2012’de gönderilen SMS sayısı günde 17.6 milyar adet olurken sohbet uygulamalarında mesaj sayısı 19 milyara ulaştı. Böylece ilk kez bu uygulamalardan gönderilen mesaj sayısı SMS mesajlannın önüne geçmiş oldu. SMS kullanımı giderek azalırken, GSM operatörlerinin SMS’ten elde ettiği gelir de anlıyor doğal olarak.

Araştırma şirketi Ovum 2016 yılında operatörlerin azalan SMS gelirleri nedeniyle 54 milyar dolar zarar edeceğini tahmin ediyor. SMS yavaş yavaş tarih olurken özellikle Türkiye’de akıllı telefonlardaki sohbet uygularının müdavimleri artıyor.

EN POPÜLER WHATSAPP Dünya çapında en çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulamaları verilerine göre sırasıyla Whatsapp, Facebook Messenger 3VeChat Skype Viber Line, Kik olarak sıralanıyor. En çok kul-lanılan Whatsappn dünya çapında aylık aktif 600 milyon kullanımı bulunuyor. Uygulama Android BlackBeny iOS Windows Phone mağazalarında bulabileceğiniz uygulama metin fotoğraf, ses ve video mesajların kişilere ya da oluşturacağım gruplara göndermenizi sağlıyor. 3G ve Wi-Fi bağlantısı üzerinden kullanılan WhatsApp, ilk yıl için ücretsiz. Sonraki yıllar için ise yılda 0.99 dolar  kullanılabiliyor. Bir diğer en çok kullanılan uygulama ise Facebook MASSENGER. 1 milyardan fazla insanın birbiriyle bağlandığı Facebook’un mesajlaşma özelliğini taşıyan Facebook Messenger, aylık 500 milyonu geçen gösterimi bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir