SD Kart Nedir? Hangi SD Kartı almalıyım?

Cep telefonunuz, tablet bilgisayarınız veya kameranız için yanlış SD kartı almayın!
Biliyorsunuz ki, teknoloji ürünlerinde, paketi açılıp denenen ürün arızalı değilse değiştirme şansınız olmuyor. Yanlış alacağınız SD kartını kullanamayacağınız için, elinizde kalacaktır. Doğru olan SD kartını almak içinse tekrar ödeme yapmanız gerekecektir.
SD kart alırken dikkat etmeniz gerekenleri isterseniz kısaca anlatalım!
Öncelikle SD kart ne işe yarar?
SD kart, günümüzde hepimizin rahatla kullanabildiği, taşınması en kolay depolama birimlerinden bir tanesi. Fakat SD kartlar ile ilgili zaman zaman okuma ve yazma sorunları ile karşılaşa biliyorsunuz. Bunun önemli nedeni ise, cihazınızla uyumsuz, yanlış SD kart seçimi! SD kartların hepsinin aynı olmadığını bilenlerin sayısı oldukça az.
Ne tür SD kart almanız gerektiği, cihazınıza ve cihazınızın özelliğine göre farklılık gösteriyor. Cihazınız için doğru olan SD kartı seçmezseniz, aldığınız SD kartlarda, yazılım ve okuma esnasında hatalar vererek sizi yarı yolda bırakabiliyorlar. Hatta bazen, aldığınız andan itibaren hiç çalışmaya da biliyorlar.
SD kart alırken, hangisini almanız gerektiği ile ilgili bilgilenmeniz gereken ilk konu, SD kartı kullanacağınız cihazınızın kullanım kılavuzunu okumak. Artık pek çok teknoloji ürününün kullanım kılavuzunda, hangi SD kart ile uyum sağlayacağı bilgisi yer alıyor. Cihazının kullanım kılavuzunda bu bilgi yer alsa da, almasa da SD kartlar ile ilgili şu özellikleri bilmenizde de oldukça fayda var;

  • Sınıf (Class)
  • “X” puanı
  • Boyut
  • Depolama alanı

SD cihazlarında, toplamda 4 farklı “Sınıf” bulunmakta. Class 2, Class 4, Class 6 ve Class 10. SD kartlarının bulunduğu bu “Sınıflar” size kartın minimum yazma hızını gösteriyor. Misal; Class 2 olan bir SD kartı, 2MB/sn ile yazabiliyor. Diğer grupta yer alan Ultra High Speed (UHS) kartlar ise 50MB/sn’den 312MB/sn’ye kadar yüksek performansla yazım yapabiliyorlar.
SD kartlarında ki “X” puanı ise, SD kartınızın standart bir CD-ROM sürücüsüne göre ne kadar hızlı olduğunu gösterir. Yine örneklendirmek istersek; Class 2 olan SD kartı 13X yazma oranına sahip. 1X, 150KB/sn’ye denk geliyor. Örnekten anlaşıldığı gibi, sizin için önemli olan, SD kartının yazma oranı. “X” ise sadece bu hız seviyesini size daha kolay anlatmayı amaçlıyor.
SD kartlarındaki depolama değeri ise, kart üzerinde kaydedebileceğiniz veri miktarını gösteriyor. SD kartlar, 2GB’a kadar veri saklama özelliklerine sahip olabiliyor. SDCH’ler 32 GB, SDXC kartlar ise 2TB veriyi hafızasına kayıt edebiliyor.
SD kartınızın boyutu ise, sizin için taşınabilirliğini kolaylaştırıyor.
SD kart almadan önce, mini bir araştırma yapmak, doğru SD kartı almanızda yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir