Nexus 4 cihazının eksiklikleri

Piyasaya sunulurken, en güçlü akıllı telefon sloganı ile tanıtılan LG Optimus G, LG&Google Nexus 4 adıyla pazara sunuldu. Qualcomm APQ8064 sistemi özelliğine sahip olan cihaz, alışıla gelenin dışında, farklı bir tasarımla kullanıcılarıyla buluştu.
8GB/16GB gibi iki farklı hafıza seçenekleri ile, yükseltilemeyen depolama kapasitesi ile Nexus 4 akıllı telefonu, piyasada kullanıcılarıyla, piyasaya uygun fiyatla buluşturulunca, beklenenin de çok ötesinde bir ilgi ile karşılaştı. Cihaz çok kısa bir süre zarfında tükendi. Hatta bu dönemde firmanın üretimi yetiştiremediği gibi söylentilerde ortaya atıldı.
Google’nin Nexus 4 cihazı yardım sitelerinde yer alan bir ayrıntıya göre, Nexus 4 modelinde, On the Go olarak adlandırılan cihaza USB üzerinden harici bellek, fare, kalvye, oyun kumandası gibi ek birimlere uygun adaptör ile bağlanmasına sağlayan bu destek teknoloji, USB OTG desteği olarak bilindiği yönünde şikayetler var.
Normal Şartlarda Bluetooth üzerinden, diğer çevre birimleri standart olarak bağlanırken, Nexus 4 akıllı telefon cihazında, USB tarafından kullanıma kapatılması, kullanıcıları bellek artırımı konusunda harici de olsa izin verilmemesine neden oluyor. Bu da Nexus 4 cihazını doyasıya kullanım alanı ile ilgili kısıtlıyor. Bu problem cihazın hanisine eksi puan olarak kaydediliyor.
Konuyu daha anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse, 8GB’lık hafızaya sahip Nexus 4 akıllı telefon cihazınızın kullanımlardan dolayı hafızası yetmez ise, bu hafızayı 16GB’a yükseltemeyeceksiniz. Bunun için 16GB’lık hafızaya sahip, 16GB’lık yeni bir Nexus 4 akıllı telefon cihazı almanız gerekecektir. Bu gerekçe yüzünden yapılan satışlarda, normal olan ürün en düşük hafızalı model maliyetine satmaya neden oluyor. Hafızası yüksek olan modelde ise satıştan kar payı dışında ücret alınmıyor.
Ofis işlemlerini telefondan yönlendirenler için, OTG desteği ciddi bir eksiklik. Ofis işlemlerinde ihtiyaç duyulan en önemli özelliklerden biri geniş hafıza alanı iken, bu eksiklik, cihaza talep eden kitlenin sayısının düşmesine neden oluyor.
Cihazla ilgili olarak yaşanan bu olumsuzluk, cihaz üretimde donanımsal destek olarak verilmediğinden, yapılacak yazılım güncellemesi ile de düzeltilemiyor.
Piyasaya sunulduğu andan itibaren satış rekorları kıran Nexus 4 cihazının kırdığı bu rekorların, yaşanan eksiklik olmasaydı, hangi düzeyde olabileceği de tartışma konusu. Bu önemli eksikliğe rağmen, Nexus 4 cihazı, satışa sunulduğu pazarlarda tükenmiş olması ve bu özellik dışında ciddi bir talebi karşılayabilmiş olması da, cihazın hanesine birkaç artı puan eklediği de tartışılmaz bir gerçek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir