Kullanıcı Servisleri

Sponsorlu Bağlantılar

İnternette Bilgilerimiz Güvende mi?

Son zamanlarda büyük internet sitelerinin hacklenmesi ve buradaki şifre bilgilerine erişilmesi herkeste büyük endişelere sebep olmuştur. İster istemez acaba kendi bilgilerimiz çalındı mı, başkalarının eline geçti mi diye düşünürüz.
İnternet ortamında üyelik için kullandığımız elektronik posta adresi ve şifre tüm kapıları açabiliyor. Bir hacker bir elektronik posta adresi ve şifre elde ettikten sonra aynı şifreleri Gmail, Hotmail, Yahoo, Facebook, Twitter, Dropbox gibi diğer sitelerde denemesi işten bile değil. Bizler de son kullanıcı olarak her bir site veya hizmetler için farklı şifre kullanmak ve her birini hatırlamak yerine aynı şifreleri kullanma alışkanlığına sahibiz.
Çalıntı kart numaralarının ve eposta adreslerinin listesini yayınlayan organizasyonların web sitelerinden kendi bilgilerimizi kontrol edebiliriz. Bununla birlikte sizlerin de kendi hesaplarınız ile ilgili dikkat edebileceğiniz ana başlıkları aşağıda sıralayalım:
Elektronik Posta Hesapları ve Şifreleriniz
Kullanmış olduğumuz her bir elektronik posta hesabı için farklı şifreler belirleyin ve belli dönemlerde tercihan üç ayda bir bu şifreleri değiştirin. Birçok yere kayıt olurken elektronik posta adresi istenir. Bu sebepten elektronik posta adresi üye olduğunuz yerlere giriş yaparken maymuncuk misali kullanılmasını sağlayacaktır. Hacker’ların yapması gereken tek şey, şifremi unuttum diyerek elektronik posta adresine gelecek olan şifre sıfırlama linkini tıklamak olacaktır.
Facebook
Hackerlar herhangi bir şifre elde ettiklerinde genelde ilk denedikleri yerin Facebook olduğunu söyleyebiliriz. Facebook hesabınız ile bağlanıp, ayarlar kısmının güvenlik bölümünden, Giriş Yaptığın Yer sekmesinden bağlandığınız cihazların ve bağlandığınız lokasyonun bilgilerine ulaşabilirsiniz. Belli dönemde bu bölümü kontrol edebilirsiniz. Size ait olmayan herhangi bir kayıt var ise hemen Oturumu Kapat seçeneği ile cihaz bağlantısını kaldırın ve facebook şifrenizi değiştirin.
Ayrıca Facebook üzerinde kullandığınız uygulamalar izin verdiğiniz kadarı ile kişisel bilgilerinize, arkadaş listenize ve paylaşmasına izin verdiğiniz diğer bilgilere erişebiliyorlar.
Google
Hackerların severek denedikleri alanlardan biri. Bunun sebebi ise bir Google hesabı hacklendikten sonra diğer herhangi bir servisten şifremi unuttum diyerek kullanılıyor olmasından ve şifremi unuttum dediğinizde gmail hesabına ilgili servise ait şifre sıfırlama linkinin direkt yollanmasından ileri gelir.
Windows
Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemi kullanıyorsanız, kullanmış olduğunuz programları ve Windows işletim sistemi ile birlikte bir virüs programı yükleyerek bunu devamlı güncel tutmak suretiyle genel ölçüde güvenliği sağlamış olursunuz. Bunları yaparken sistemdeki güvenlik varının aktif olduğunu kontrol ediniz.
Tarayıcılar ve Mobil Uygulamalar
Firefox, Chrome, Internet Explorer ve Safari en çok kullanılan dört tarayıcı. Internete bağlantılar tarayıcılar üzerinden yapıldığı için burada da güvenlik açığı olmaması gerekir. Tarayıcınızın güvenli bağlantıya sahip olup olmadığını harici bir program ile güvenlik taraması yaparak anlayabilirsiniz.

Diğer Kampanyalar

  • SD Kart Nedir? Hangi SD Kartı almalıyım? Cep telefonunuz, tablet bilgisayarınız veya kameranız için yanlış SD kartı almayın! Biliyorsunuz ki, teknoloji ürünlerinde, paketi açılıp denenen ürün arızalı değilse değiştirme şansınız olmuyor. ...
  • Türk Telekom Teknolji Laboratuarı TAHSİN YILMAZ: TOPLUMSAL İHTİYAÇLARA DUYARLIYIZ Türk Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz, toplumsal sorunlara ve ihtiyaçlara duyarlı olan Türk Telekom’un Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük yaptığın...
  • Sosyal Medyada Şiddet Teknoloji çağı ile birlikte sosyal medya evde, işte,okulda, yolda kısacası artık her an yanımızda. Ancak bu durum bir takım sıkıntıları da doğuruyor. Sosyal medya üzerinden arkadaşınız, eşiniz ya ...
  • Bimcell Tarifeler Son zamanlarda internette bir haber dolanıyordu malumunuz.Kimse doğru olabileceğine bile inanmadı.Ama bu haberi doğrular nitelikteydi haberler.Yıllardır gıda sektöründe hizmet veren BİM şimdilerde ...
  • Türkiye Siber Güç olacak Türkiye, her yönü ile çok önemli bir süreci başarı ile tamamladı. Gelişmiş ülkelerin uzun yıllardır üzerinde çalıştığı internet, Türkiye’nin de yüzünü güldürüyor. Türkiye’nin genç nüfusu ile tüm...

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>