Apple ipad tablet trendini kaybetti

Pazara ismini veren Apple ipad serisi Tablet PC satışlarında tam gaz gerilemeye başladı.piyasaya çıkan rakip firmaların ürünlerini daha uygun fiyatlarda satışa sunması buna sebep olan asıl konulardan biridir.

2012 senesinin başlarında pazar ayını %65 seviyesine ulaştıran ve New iPAD ile satışta rekorlar kıran Apple firması 3.çeyrek satış sonuçlarında ise pazardaki payını %50.4 seviyesine çekmiş bulunmakta.yani anlayacağınız  neredeyse %15 kadar bir kayba imza attılar.

Bunun sebebini ise şöyle açıklamamız gerekirse;Google destekli Android işletim sistemi ile piyasaya sürülen Amazon Kindle Fire ve Asus Nexus 7 gibi uygun fiyatlı ve performansı yüksek ürünlerin piyasaya sürülmesi ile oldu gibi görünüyor.firmalar hem performansı yüksek tutup hem de fiyatları aşağı çekince Apple İpad serisinin düşüşe geçmesi olası bir beklentiydi.

Bunun yanı sıra Asus ve Amozan satışları ise 3.çeyrek sonunda %10 luk seviyesini aşmış bulunmakta.Ayrıca,Samsung firması da oldukça satışlarını arttırmış durumda.

Bu sonuçlar ile beraber yılın 3.çeyreği içindeki tablet bilgisayar satışları ise şöyle:

Apple 14 milyon

Samsung 5.1 milyon

Amazon 2.5 milyon

Asus  2.4 milyon

ve diğer üretici firmalar ise 3.7 milyon olarak belirlendi.

Piyasada şuan için yaklaşık düşünecek olursak %50 İOS İŞLETİM SİSTEMİ kullanan ve %50 oranın da da ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİ  kullanan bir kitleyle karşı karşıyayız.

Son zamanlarda Apple tarafından piyasaya sunulan Apple İPAD MİNİ   ve Apple ipad 4 model telefonlar eğer beğenilir ve iş görmeye başlarsa Apple satış rakamlarını en üste çekebilir.Kitleye hitap edip etmeyeceğini artık zaman gösterecek.Ancak bu ürünlerin tutulup tutulmayacağı da bir soru işareti…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir